Jelenlegi hely

Változások a várandósgondozásban – újabb lépés a bábai gondoskodás felé

Júliustól változik a várandós kismamák gondozásának rendje. A legfontosabb eltérés az, hogy a várandósság gondozását és a szülés kísérését már nemcsak szülész-nőgyógyász szakorvos, hanem szülésznő, bába is végezheti.

 
A Semmelweis Mozgalom az AnyaBaba-barát szülészeti ellátásért 2010. decemberében kezdte meg munkáját a Szülészet újjászületése konferenciával. Ekkor mutattuk be az AnyaBaba-barát ellátás nemzetközi ajánlásait. Ezt követően további egyeztetések, háttérmunkák zajlottak, hol kisebb, hol nagyobb nyilvánosság előtt. Ennek az útnak az újabb mérföldköve a várandósgondozási miniszteri rendelet megszületésében való közreműködés, melyet 2014. július 1-től vehetnek igénybe a várandós kismamák. Köszönet érte az együttműködést és párbeszédet erősítő szakembereknek és szervezeteknek.
A szülésznői képzés lehetővé teszi a várandósgondozást teljes kompetenciával és felelősséggel. A szülésznők képesek a normálisan zajló várandósságot végigkísérni, illetve az egészségestől való eltérést időben észlelni mind anyában, mind babában. Ez esetben megfelelő módon, biztonsággal és kellő szakértelemmel reagálnak, azaz szükség szerint a megfelelő szakemberhez irányítják az anyát.
 
Lehetőség nyílik arra, hogy a várandósság tényének megállapításán kívül a szülésznő/bába legyen az anya elsődleges gondozója és kísérője a várandósság és a szülés teljes ideje alatt. Ha ez idő alatt egy személy egységként gondoskodik az anyáról és gyermekéről, az az egészségügyi előnyök mellett (kevesebb beavatkozás, kevesebb műtét, jobb egészség) gazdasági előnyökkel is jár, az anya és gyermeke oldaláról pedig az anyában növekszik a szülői és gondoskodási kompetencia; tovább és könnyebben szoptat és általánosságban elégedettebb.
 
A várandósság tényét továbbra is szülész-nőgyógyász szakorvos állapítja meg, majd besorolja az édesanyát kockázati kategóriába. A családorvos egyéb, nem szülészeti okok miatt is javaslatot tehet magasabb besorolásra. Az anya kérhet konzultációt bármelyik orvostól, akit választ. Az esetek igen nagy százalékában a várandósságok alacsony kockázatúak, ilyenkor az anya választhat, hogy szülésznő/bába vagy szülészorvos végezze a várandósgondozást. A területi védőnő szerepe továbbra is megmarad, ő adja ki a kiskönyvet és a lakóhely közelében elérhető.
 
A vizsgálatokra a felelős személy (szülésznő/bába vagy szülészorvos) küldheti az anyát közvetlenül államilag finanszírozott laboratóriumba, vizsgálatra kellő tájékoztatás után. A vizsgálatokat az egészségügyi törvényben meghatározott jogai alapján – tájékozott döntést és visszajelzést követően – az anya visszautasíthatja, erről nyilatkoznia kell. Ezt a kiskönyvben lévő mellékleten meg is teheti.
 
A vizsgálatok száma jelentősen lecsökkent, így sokkal kevesebb idő megy el a centikre, milliliterekre és egyéb megterhelő, orvosi várókban való ücsörgésekre. Mint minden újdonságot, ezt is az élet fogja felülbírálni és mindenképpen fontosak a visszajelzések, mivel ez alapján tudunk jelezni és módosításokat indítványozni vagy megköszönni a jó döntést.
 
Továbbra is igyekszünk mindent megtenni azért, hogy a családok a bábai gondoskodás alapján személyre szabott, egy kézben összpontosuló ellátást kaphassanak a várandósság, szülés és gyermekágy teljes ideje alatt.
Várjuk visszajelzéseiteket, gondolataitokat a csaladvar@gmail.com címen vagy a Facebook-on a AnyaBaba-barát Mozgalom csoportban.
 
Csomóné Lindmayer Katalin
Semmelweis Mozgalom
 
„A gyermek az anyához tartozik – akár egészséges, akár beteg, akár élő, akár halott. Az anya a gyermekéhez tartozik. A gyermek a szüleihez tartozik. Minden körülmények között.” (M. Mrowetz)
 
 
A rendelet teljes szövege az alábbi linkre kattintva olvasható:

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az ADHD-s gyerek agya másként reagál jutalomra, büntetésre

Az ADHD-s gyerek agya másként reagál jutalomra, büntetésre

Miért vallanak kudarcot a hagyományos nevelési módszerek az ADHD-s gyerekeknél? Az október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) és a diszlexia tudatosításának hónapja. A viselkedési tünetek mögött gyakran specifikus kognitív gyengeségek állnak. Szerencsére ma már egyre kevésbé azonosítjuk az ADHD-t a „rosszasággal”, azonban sok szülő és pedagógus szembesül azzal a kihívással, hogy a hagyományos nevelési eszközök nem működnek. De a szakértő szerint az ADHD-val élő gyermekek motiválására is megtalálhatjuk a hatékony. stratégiát.
Kézjel és koktél - segélykérés bántalmazás esetén

Kézjel és koktél - segélykérés bántalmazás esetén

A legutóbb történt, kiskorút ért bántalmazás esete mellett szülőként sem mehetünk el szó nélkül, fel kell vennünk a kesztyűt és felkészítenünk gyermekeinket az ilyen helyzetekre is.
Kémia a konyhában - avagy: Hogyan főzz jobban, okosabban?

Kémia a konyhában - avagy: Hogyan főzz jobban, okosabban?

Ételt készíteni nem annyira bonyolult, mint embert juttatni a Marsra. De rengeteg olyan tipp és trükk létezik, amitől vagy a végeredmény lesz jobb, vagy az életed könnyebb. Ezekből mutatunk most néhányat.
Mit egyek, hogy egészséges legyek? Ismerd meg a Hormonkontroll étrendet!

Mit egyek, hogy egészséges legyek? Ismerd meg a Hormonkontroll étrendet!

Változni, soha nem könnyű! A berögzült szokások, a napi rutin gördülékennyé teszik a mindennapokat. Az étkezésünkön változtatunk szinte a legnehezebben! Megszoktunk bizonyos ételeket, ízeket, és a hétköznapi rohanásban sokszor úgy gondoljuk, nincs idő az egészséges ételekre. Ha jobban belegondolunk, az egészség, a szép bőr, és a megfelelő testsúly titka is éppen itt kezdődik - a tányérunknál.
Ugrás az oldal tetejére