A Görgey Artúr utca 32. szám alatt található. villa az 1920-as évek végén, az 1930-as évek elején épült Miskolcon, Imreh Zsigmond festőművész lakóházaként. Az épület terveit Kós Károly, a magyar építészeti formanyelv egyik fontos alakítója készítette 1928-ban, ezért nevezik Kós-háznak.
Kós Károly 1883-ban született Temesváron. 1907-ben szerzett diplomát a budapesti József nádor Műegyetem építész szakán. Kezdőként különböző építészeti irodákban dolgozott, majd a Székelyföld építészetét tanulmányozta. Tervezői munkájában elsősorban a kalotaszegi népi architektúra, az erdélyi népművészet és történelmi építészeti emlékek motívumait igyekezett felhasználni. 1912-ben Régi Kalotaszeg c. illusztrált építészeti tanulmányát a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet Czigler-érmével tüntették ki. 1916-ban őt bízták meg IV. Károly király koronázási ünnepsége díszleteinek tervezésével.
1910-ben földet vásárolt a kalotaszegi (Alszeg) Sztánán, felépítette nyaralóját (későbbi lakóházát) és feleségül vette a türei református lelkész leányát, Balázs Idát. 1924-ben írótársaival megalapította az erdélyi írók önálló könyvkiadó vállalatát, az Erdélyi Szépmíves Céhet, amelynek megszűnéséig, 1944-ig tagja volt. Egyik alapító tagja az 1926-ban alakult helikoni közösségnek, amelynek folyóiratát, az Erdélyi Helikont 1931-től ő szerkesztette. 1948-1949 között a Világosság c. kolozsvári lap belső munkatársa. Alapító tagja az Erdélyi Néppártnak (1921), 1922-ben Vasárnap címmel képes politikai újságot indított és szerkesztett. A második világháború után a Magyar Népi Szövetség Kolozs megyei elnöki tisztségét töltötte be, majd 1946-1948 között nemzetgyűlési képviselő. 1940-től a kolozsvári Mezőgazdasági Főiskolán mezőgazdasági építészetet tanított. 1945-től a Főiskola dékánja, majd 1953-ig tanára volt.
A miskolci, Kós-házként ismert villát eredetileg egy kedves munkatársa Erdélyből Miskolcra férjhez menő leányának szánta, nászajándékul.1985-ben, az akkor rossz állapotban lévő épületet Miskolc Város Tanácsa megvásárolta és felújíttatta. Magát a vásárlást a Magyar Építőművészek Szövetsége Észak-Magyarországi Csoportja és a Miskolci Városszépítő Egyesület kezdeményezte, hogy otthonra találjanak benne. Az épületet 1987-ben adták át, és amellett, hogy az említett szervezetek székháza lett, állandó várostörténeti (építészettörténeti) kiállítás is nyílt benne.
Somorjai Lehel/minap.hu