Jelenlegi hely

Melyik kukába milyen anyag kerüljön? Kevesebb megy a lerakóra, hasznosul a szelektíven gyűjtött hulladék

Hamar megszokták és elfogadták a Miskolcon és 36 környékbeli településen élők az elmúlt két évben gyökeresen megváltozott hulladékgyűjtési rendszert: ezt jól mutatja a szolgáltató statisztikája is, hiszen a vártnál jobb eredményeket hozott a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése.

Bővebben: megnyitás után

 

Valamennyi település esetében már házhoz megy a csomagolási hulladékért a MiReHuKöz autója, viszont egy további fejlesztés eredményeként a 2000 fő lélekszám alatti településeknél is a mostani zsákos rendszer hamarosan sárga edénnyel történő gyűjtésre változik.

A lakók számára a legnagyobb változást a kétféle hulladéktípus külön gyűjtése jelentette – ami nagyon hamar sikeresen megvalósult. Bizonyára segített ebben az is, hogy az Európai Unió által támogatott, 3,8 milliárd forintba kerülő környezetvédelmi fejlesztéshez tájékoztató kampány is társult: az érintettek rádióban és tv-ben, újságokban és szórólapokon, rendezvényeken és honlapokon egyaránt kaptak információt arról, mit hogyan tegyenek.

A legfontosabb változás, hogy külön kell gyűjteni a vegyes, anyagában nem hasznosítható háztartási hulladékot, és – sárga kukákban – a tiszta csomagolási hulladékot (az üveg kivételével). Így a papír, a csomagolókarton, a műanyagpalackok, a fém sörös- és üdítős, valamint a konzervdobozok, italos kartonok útját a sárga szín kíséri. Ezeket az anyagokat a MiReHuKöz szakszerűen szétválogatja, hogy újrahasznosításra alkalmas anyag legyen belőlük.

A törékeny üveghulladékok – sörös, boros, üdítős stb. palackok és befőttesüvegek – külön utat járnak be: elhelyezésükre a közterületeken felállított gyűjtőszigetek és gyűjtőpontokszolgálnak.

Hatalmas előnye a szelektív gyűjtésnek az is, hogy a válogatásnak, előkezelésnek köszönhetőena lerakóra kerülő hulladékmennyiség évente több ezer tonnával, körülbelül 35%-kal csökken.

A háztartásokban keletkező, biológiailag lebomló „zöldhulladékot” ugyancsak külön gyűjti be – zöld zsákokban – a szolgáltató. Ebből – aprítás, majd komposztálás útján – értékes talajjavító, humuszpótló anyag lesz, ahogyan a 2000 fő alatti települések háztartásainak kiosztott 5000 db házi komposztálóval is ez a cél. A konyhai hulladékok, a kávézacc, az almacsutka, a fűnyesedék, a metszéskor keletkező aprított ágdarabok, ősszel lehullott falevelek mind-mind talajjavító anyaggá alakulnak a komposztálás során.

A szelektív hulladékgyűjtési rendszer, amely eredetileg a háztartásokat célozta, napjainkban bővül az önkormányzati intézmények körével. Így a miskolciak és a térség településein élők már nemcsak otthon élhetnek majd környezettudatosan, hanem munkahelyükön vagy a látogatott önkormányzati intézményekben is.

További információk:

MiReHuKöz Nonprofit Kft., 3518 Miskolc, Erenyő út 1.
Telefon: 46/200-179, Fax: 46/200-177,
e-mail: info@mirehukoz.hu
www.mirehukoz.hu • www.valogatnijo.hu
KEOP 1.1.1/B/10-11-2011-0001

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére