Ehhez hoztam tippeket:
- Példa mutatása: Te magad is mutasd példával, hogy értékeled a szabadban töltött időt. Ha látnak téged a kinti tevékenységekben részt venni és élvezni, akkor biztosan szívesebben követik majd a példákat.
- Közös programok szervezése: Szervezz olyan közös programokat, amelyek vonzóak és érdekesek lehetnek a gyereknek. Például kirándulások, kerékpározás, sporttevékenységek.
- Kijelölt szabadtéri idő: Határozz meg bizonyos időpontokat vagy napokat, amikor a gyereknek szabadban kell lennie és nem használhatja a mobilját. Ezt lehet például a hétvégék, vagy minden nap a délutáni órákban.
- Közös hobbi keresése: Keress olyan szabadtéri hobbit vagy tevékenységet, amely érdekelheti a gyereket, és próbáljátok ki együtt. Ez lehet például túrázás, madárles, fotózás vagy akár kerti munkák.
- Érdekes közösségi tevékenységek: Lehetőség szerint szervezz olyan programokat, amelyekben más kamaszokkal ismerkedhetnek, vagy olyan tevékenységeket, amelyekben valamilyen új készséget sajátíthatnak el.
- Jutalom és motiváció: Jutalmazd a gyereket, ha több időt tölt a szabadban, és kevesebbet használj a mobilját. Ez lehet például extra játék- vagy szórakoztató idő, vagy más kedvezmények.
- Szabályok és határok felállítása: Állíts fel világos szabályokat és határokat a mobilhasználat és a szabadban töltött idő tekintetében, és legyél következetes azok betartásában. Például csak bizonyos időpontokban vagy bizonyos helyeken engedélyezheti a telefonok használatát. Ez csökkenteni a függőséget és ösztönözheti a gyerekeket a szabadban való időtöltésre.
+ Tipp: Ha túrázni, kirándulni indulunk, hagyjuk otthon a kütyüeinket! Persze legyen a biztonság kedvéért nálunk telefon, de tegyük azt a hátizsákba. Ne álljunk meg folyton megnézni a leveleinket, üzeneteinket. Ez arra is rávilágít, hogy mennyire vagyunk mobilfüggők, és nincs-e komolyabb változtatásra szükségünk!
Kommunikálj nyíltan velük az elvárásokról és az értékekről! Fontos megérteni, hogy a változás időbe telik, és némi türelemre van szükség a gyereknek és Neked is.
Ne ess kétségbe, ha először nem sikerül minden tökéletesen. A folyamatos támogatás és bátorítás megoldás abban, hogy a gyerekek nyitottabbak legyenek a szabadban való időtöltésre.
Sok sikert kívánok hozzá!
Dr. Regősné Oláh Zsanett
- Szegedimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges