Jelenlegi hely

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.


Kép forrása

A legfontosabb kérdés, hogy el akarjuk-e egyáltalán kerülni?

Azt vallom és az életmódváltóimnak is azt szoktam javasolni, hogy élvezzük ki az ünnepnapokat. Ha utána számolunk, egy évben nagyjából 15 ünnepnap van, ami hozzávetőlegesen 4 %-a az évnek. Úgy gondolom, aki az év többi részében tudatosan étkezik és rendszeresen mozog, belefér, hogy ilyenkor elcsábuljon kicsit.

Vannak, akik úgy gondolják, jobb ilyenkor is egy kis mértékletességet tartani, mert ha most „elszabadulnak”, januárban sokkal nehezebb visszatérni az egészséges életmódhoz.

Nekik hoztam pár tippet:

  • Egyél lassan! Figyelj a tested jelzéseire, ha lassan eszel és alaposan megrágod a falatot, előbb fogod érezni a jóllakottság érzést!
  • Pici adagok. Szedj pici adagokat, kóstolgass, így el tudod dönteni, mi az, amiből többet szeretnél enni! Nem kell végigenni az összes menüt.
  • Ne hagyj ki étkezést! Gyakori hiba ünnepi vacsora előtt, hogy kihagyjuk az előtte lévé étkezés(eke)t és farkaséhesen érkezünk. Így szinte elkerülhetetlen a túlevés, a kajakóma és a gyomorbántalmak.
  • Ne az étkezés kapja a fókuszt! Klassz dolog az ünnepi asztalnál beszélgetni, de próbáljuk másra helyezni a fő fókuszt, például közös társasozásra. Ha van rá lehetőség, vacsora után álljunk fel az asztaltól, ne legyenek folyamatosan a szemünk előtt a finomságok, mert akkor is veszünk belőle, ha már nem vagyunk éhesek.
  • Oszd el! Az is jó ötlet, ha karácsony másnapján nem eszed végig az előző napi menüt, hanem elosztod, hogy ebédre eszel főételt, az uzsonna egy könnyű desszert, a vacsora pedig egy leves.

Kép forrása
  • Új szokások kialakítása. Fentebb említettem a társasjátékozást, ennek van mozgásos változata is, mint a twister. Vacsora után egy közös séta is lehet egy szuper új szokás, amiből hagyományt is csinálhatunk. A városunkban lakó rokonokhoz akár gyalog is átsétálhatunk. Ha olyan szerencsések leszünk, hogy fehér karácsonyunk lesz, a közös hóember építés, a szánkózás és a hógolyózás nem csak a kicsik kedvence lesz.
  • Saláták, gyümölcsök. Ha mi vagyunk a vendéglátók, köretnek készítsünk salátát is. A gyümölcsökből nagyon jópofa desszerteket lehet kirakni, sok ötletet találhatunk az interneten. A friss zöldségek és gyümölcsök (és a fermentált savanyúságok) magas rostartalmuknak köszönhetően segítik az emésztést, hamarabb érezzük a gyomor telítettségét. Ha tehetjük fogyasszunk minden étkezéskor belőlük.
  • Folyadék. Nagyon fontos, hogy kerüljük a cukrozott üdítőket, a szénsavas termékeket. Az üdítőkkel észrevétlenül juttatunk plusz kalóriát a szervezetünkbe. A legjobb az ásványvíz, a forrásvíz vagy a szűrt csapvíz.
  • Alapanyagok cseréje. Vannak olyan családok, ahol amiatt kell egészségesebb alapanyagokra cserélni a meglévőket, mert betegség vagy ételintolerancia miatt nem fogyaszthatja az egyik rokon. Leggyakrabban a lisztet, a cukrot és a zsiradékot cseréljük le. Javasolom, hogy minden esetben végezzünk tesztsütést karácsony előtt, mert a reform alapanyagok sok esetben máshogy viselkednek és az ízük is más. Ne legyen csalódás az ünnepi asztalnál.
  • Gyógyteák. Sokszor írtam már a gyógyteák jótékony hatásáról. Étkezések után egy-egy csésze tea megszüntetheti a gyomorpanaszokat, segíti az emésztést. Ilyen a cickafark, a menta és a csalán is.

Mindenkinek boldog adventet és örömteli együtt töltött ünnepeket kívánok!


Szerző: Völgyesi Anett
funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző, a kaposvári Perfect Shape Alakformáló Szalon tulajdonosa

"Ha valamit nagyon akarsz, ne hagyd, hogy mások meggyőzzenek arról, hogy nem tudod elérni." Lewis Hamilton

 

- KAPOSVÁRIMAMI -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.
Infra lámpa: Hogyan lehet a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Infra lámpa: Hogyan lehet segítségünkre a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Az infravörös (infra) lámpa egyre népszerűbb otthoni gyógyászati ​​eszköz, amely természetes módon enyhíteni a fájdalmat és gyorsítani a gyógyulást. De hogyan működik pontosan, milyen betegségek esetén érdemes használni, és mire figyeljünk vásárláskor? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre próbálok választ adni.
Ugrás az oldal tetejére