Jelenlegi hely

Önként és dalolva – Miért jó önkéntesnek lenni?

Mert jó érzés az időd, lelkesedésed, tudásod adományozása egy fontos ügyért! Hasznosan töltheted a szabadidődet, barátokkal, értékes kapcsolatrendszerrel gazdagodhatsz, kipróbálhatsz új szakmát és tevékenységet, sok tapasztalatot és élményt szerezhetsz, és az álláskeresésben is segít.

Mit jelent az önkéntesség?

A társadalmi célok megvalósításához nagy szükség van a civilekre, pótolhatatlan az önkéntesek munkája. A definíció szerint „az önkéntesség olyan tevékenység, melyet egyénileg vagy csoportosan, rendszeresen vagy alkalmanként, belföldön vagy külföldön a közös jó érdekében személyes akaratból végeznek anyagi ellenszolgáltatás nélkül.” A fogadó szervezetek lehetnek civilek vagy állami intézmények, de cégek is. Az önkéntesek tevékenysége gazdaságilag is mérhető, a KSH adatai szerint 2015-ben az önkéntesek becsült száma 500 ezer fő volt, a munkájuk értéke kb. 55 milliárd forint.

Kösd össze a kellemeset a hasznossal! Miért jó önkénteskedni?

Közösségben leszel és bővül a kapcsolatrendszered

Rengeteg emberrel találkozhatsz, akik hasonló érdeklődésűek, jó csapatba tartozva ismeretségeket köthetsz. A baráti kapcsolatok mellett hasznos munkaerő-piaci kapcsolatokat is szerezhetsz, ami később hasznodra válik. A „ne állást keress, hanem munkát” elvet követve könnyebben eljutsz egy fizetett pozícióhoz is. (Ezen sorok írója is így találta meg a neki való feladatot.) Több példa van arra, hogy egy kezdeményezés támogatásából hivatás született vagy egy baráti szakmai segítségből később fizetett munka lett.

Tapasztalatod és gyakorlatod lesz

A szabadidő hasznos eltöltésén túl tudást, újabb ismereteket szerezhetsz, kipróbálhatod magad új szakmai területeken és munkakörökben. Jobban megismerheted önmagad, rejtett tulajdonságaid, fejlesztheted képességeidet és kompetenciáidat. Ha külföldön önkénteskedsz, a nyelvtudásod is fejlődik. Gyakorolhatod a vezetést, koordinálás, szervezést és a kommunikációt.  Az önkéntesség az életen át tartó tanulás fontos eszköze. Ha beírod az önéletrajzodba, referenciát jelent munkakeresésben is, a munkáltató felé a megbízhatóságot és az elkötelezettséget mutatatja.

Szélesíti a látókörödet

Különböző emberekkel, dolgokkal, helyzetekkel találkozhatsz, amiket korábban nem ismertél. Közelebbről vizsgálhatod meg a téged érdeklő társadalmi problémák hátterét, a benne élő emberek életét, megerősödik az empátiás készséged, szélesedik a látóköröd. A mindennapi életed megszokott helyzeteiből kiléphetsz egy időre.

Magadnak és másoknak és is örömet szerzel

„Jobb adni, mint kapni.” A boldogságkutatások szerint, ha önzetlenül, szívből segítünk valakinek, akkor jobb állapotba kerül az immunrendszerünk, egészségesebbek leszünk. Nagyszerű érzés tenni valamit egy hasznos ügyért, ez megnyugtat és elégedetté tesz. Ha adsz és segítesz, azzal másoknak és magadnak is örömet szerzel.

Aktuális önkéntes hirdetéseket találsz az www.onkentes.hu és a www.onkentes.gov.hu oldalon, ahol rengeteg lehetőség közül választhatsz, pl.: oktatási, művészeti, kulturális, környezetvédelemmel vagy szabadidős programok szervezésével kapcsolatos teendők.

Ha megtalálod azt az ügyet, amiben hiszel, ami közel áll hozzád, és a legértékesebb kincsedet, az idődet ajándékozod erre a tevékenységre, akkor te is hozzájárulsz, hogy jobb és élhetőbb legyen a világ!

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére