Jelenlegi hely

Ahogy jó szülni és születni - dokumentumfilm a szülésrő

Milyen a nő- és gyermekközpontú szülészeti ellátás? Hogyan befolyásolják a szülés közbeni beavatkozások a gyermek és az édesanya jóllétét? Mindez kiderül a Mikroszülés című dokumentumfilmből, amit a Magyarországi Dúlák Egyesülete szervezésében 2016 tavaszán több helyszínen is vetítenek.

A film létjogosultsága vitathatatlan most, mikor több százan vonultak utcára alig egy hete a hazai szülészeti ellátás változásáért egy szál rózsával.

Milyen elvek és protokollok alapján döntenek a szülőszobákban, és hogyan hat mindez a gyermekek egészségére? Hogyan befolyásolja a születés az ember egész életét? - többek közt ezekre a kérdésekre ad választ a Mikroszülés című film, amely a Life Sciences filmfesztivál Grand Prix díját is elnyerte.

A film felhívja a figyelmet a szülés, születés körülményeinek fontosságára. Különösen aktuális most a film témája, hiszen magyar anyák, apák, nők, férfiak és gyerekek százai vonultak utcára azért, hogy a hazai szülészeti ellátásban olyan változásokat valósítsanak meg a döntéshozók, amik csökkenthetnék a szülészeti erőszakot, figyelembe vennék a szülők, gyermekek alapvető jogait és a szülés, születés körülményeinek hosszútávú hatását kedvezően befolyásolhatnák.

A Magyarországi Dúlák Egyesülete (MODULE) szerint a szülészeti beavatkozások csökkentése a felnövekvő nemzedékek egészségmegőrzésének alapja, erre hívják fel a figyelmet a Létkérdések projekt keretében megvalósuló programjaikkal. Ahogy az más fejlett országokra is jellemző, hazánkban is folyamatosan emelkedik a császármetszések száma. Míg a XX. század közepén 3-5 százalék volt a műtéti szülések aránya, 1985-ben 10 százalékra, 2015-re közel 40 százalékra emelkedett ez a mutató.
A WHO 1985-ös ajánlásai szerint mindenkit informálni kell a szülészeti ellátás lehetőségeiről, és minden nő számára lehetővé kell tenni, hogy az általa megválasztott szülészeti ellátásban részesüljön. Alacsony, csak a feltétlenül szükséges szinten kell tartani a különböző beavatkozások arányát. Biztosítani kell az anya pszichológiai komfortját, segíteni kell az újszülött születés utáni mielőbbi mellre kerülését, az újszülött anyjával együtt történő elhelyezését, akár a jelenlévő segítőkkel együtt.
A legutóbbi nemzetközi kutatások szerint a valóban indokolt műtétek csak az összes szülés 15-19 százalékát teszik ki.

A dúla, azaz szülés és gyermekágyi segítő szolgálatot Dr. Marshall Klaus gyermekgyógyász és neonatológus professzor vezette be Egyesült Államokban az 1980-as években. Több mint kétezer megfigyelést végzett kétféle csoporttal. Mindkét csoport komplikációmentes várandósságot követő, hagyományos szülészeti ellátást kapott. Az egyetlen különbség az volt, hogy az egyik csoportban dúla is jelen volt a szülésnél. Az eredmény: a dúla által is kísért szüléseknél a vajúdás időtartama 25%-kal lerövidült, a császármetszések száma felére csökkent, és jelentős mértékben csökkent az oxitocin, fogó, fájdalomcsillapítás és az epidurális érzéstelenítést szükségessége is. Mindez azt mutatja, hogy minél több személyre szabott figyelmet és gondoskodást kap egy nő a vajúdás, a szülés és a gyermekágy nagyon érzékeny időszaka alatt, annál természetesebben és könnyebben alakulhat ki a kötődése, a jó kapcsolat a a gyermekével, annál inkább érezheti kompetensnek magát.
Egyre több hazai kutatás is hasonló eredményre jut.
Azonban az Egészségbiztosítási Felügyelet 2010-ben végzett felmérése szerint a vizsgált szülészetek alig negyede engedte, hogy egynél több személy is jelen lehessen a szülésnél, ha azt a szülő nő igényli. Két hozzátartozó jelenlétét is engedélyező szülészetek listája még ennél is kevesebb: Budapesten 3, vidéken 7 kórház nyújt erre lehetőséget.

Dr. John Kennell gyermekgyógyász professzor (1998, Ohio) szerint:
"Ha a dúla gyógyszer lenne, etikátlan lenne nem használni.”




Miskolcon április 5-én délután 5 órakor a HOLDAM Udvarban lesz vetítés


A programsorozat és a filmvetítések a Norvég Civil Támogatási Alap által támogatott „Létkérdések” NCTA-2015-11018-B projekt keretében valósul meg. https://norvegcivilalap.hu/

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére