Ehhez azonban még több szülőre lenne szükség. Az országban jelenleg 5500 nevelőszülő több mint háromszor annyi gyermeket nevel.
Az egyik miskolci családnál most 7 gyerek van, ebből 2 saját gyermek. Klára már több mint 10 éve nevelőszülő. Hivatásos nevelőszülő és elvégezte a már kötelező, 500 órás OKJ-s tanfolyamot is, így pedagógiát, szociológiát, pszichológiát és jogot is tanult, szakdolgozatot írt és vizsgázott. Ő is nagycsaládban nőtt fel. Azt mondja, büszke arra, hogy nevelőszülő lehet, szerinte minden gyereknek családban kell felnőnie.
– Három testvérpárt hazagondoztam a családjába, két gyermeket felneveltem, teljesen kiskorától, ők rendes lakásotthonba kerültek – mondta Csikja Zoltánné. – Engem boldogsággal és örömmel tölt el, hogy a gyermekeknek helyet tudtam adni. Fontos a családi szeretet, úgy gondolom, ettől nemesebb cselekedet nem is lehet, ha egy gyerek ebben nő fel.
2014-től a nevelőszülőség már foglalkoztatási jogviszonyt jelent, a szülők pedig különböző támogatásokat kapnak a gyermekek neveléséhez. A jelölteknek el kell végezniük egy tanfolyamot. Probléma viszont, hogy sok jelentkezőt elutasítanak. Az állami gyermekvédelmi központ megyei intézménye esetén tavaly csak minden második jelentkező volt alkalmas nevelőszülőnek.
Farkas László, a B.-A.-Z. Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Központ nevelőszülői hálózat szakmai vezetője elmondta, a jogszabály előírja a megfelelő tárgyi, egészségügyi és személyi feltételeket, amikkel a jelentkezőnek rendelkeznie kell.
– A szűrés során leggyakrabban a pszichológiai vizsgálat a sarkalatos pont, ahol sok nevelőszülő „kipereg” – fűzte hozzá a szakember.
Az utóbbi években egyre többen választják a nevelőszülői hivatást, de ahhoz, hogy az EMMI terve sikerüljön, vagyis minden rászoruló gyereket családoknál helyezhessenek el az intézetek helyett, még több nevelőszülőre lenne szükség.
Istenes Zsolt/minap.hu
|