Jelenlegi hely

Melyik kukába milyen anyag kerüljön? Kevesebb megy a lerakóra, hasznosul a szelektíven gyűjtött hulladék

Hamar megszokták és elfogadták a Miskolcon és 36 környékbeli településen élők az elmúlt két évben gyökeresen megváltozott hulladékgyűjtési rendszert: ezt jól mutatja a szolgáltató statisztikája is, hiszen a vártnál jobb eredményeket hozott a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése.

Bővebben: megnyitás után

 

Valamennyi település esetében már házhoz megy a csomagolási hulladékért a MiReHuKöz autója, viszont egy további fejlesztés eredményeként a 2000 fő lélekszám alatti településeknél is a mostani zsákos rendszer hamarosan sárga edénnyel történő gyűjtésre változik.

A lakók számára a legnagyobb változást a kétféle hulladéktípus külön gyűjtése jelentette – ami nagyon hamar sikeresen megvalósult. Bizonyára segített ebben az is, hogy az Európai Unió által támogatott, 3,8 milliárd forintba kerülő környezetvédelmi fejlesztéshez tájékoztató kampány is társult: az érintettek rádióban és tv-ben, újságokban és szórólapokon, rendezvényeken és honlapokon egyaránt kaptak információt arról, mit hogyan tegyenek.

A legfontosabb változás, hogy külön kell gyűjteni a vegyes, anyagában nem hasznosítható háztartási hulladékot, és – sárga kukákban – a tiszta csomagolási hulladékot (az üveg kivételével). Így a papír, a csomagolókarton, a műanyagpalackok, a fém sörös- és üdítős, valamint a konzervdobozok, italos kartonok útját a sárga szín kíséri. Ezeket az anyagokat a MiReHuKöz szakszerűen szétválogatja, hogy újrahasznosításra alkalmas anyag legyen belőlük.

A törékeny üveghulladékok – sörös, boros, üdítős stb. palackok és befőttesüvegek – külön utat járnak be: elhelyezésükre a közterületeken felállított gyűjtőszigetek és gyűjtőpontokszolgálnak.

Hatalmas előnye a szelektív gyűjtésnek az is, hogy a válogatásnak, előkezelésnek köszönhetőena lerakóra kerülő hulladékmennyiség évente több ezer tonnával, körülbelül 35%-kal csökken.

A háztartásokban keletkező, biológiailag lebomló „zöldhulladékot” ugyancsak külön gyűjti be – zöld zsákokban – a szolgáltató. Ebből – aprítás, majd komposztálás útján – értékes talajjavító, humuszpótló anyag lesz, ahogyan a 2000 fő alatti települések háztartásainak kiosztott 5000 db házi komposztálóval is ez a cél. A konyhai hulladékok, a kávézacc, az almacsutka, a fűnyesedék, a metszéskor keletkező aprított ágdarabok, ősszel lehullott falevelek mind-mind talajjavító anyaggá alakulnak a komposztálás során.

A szelektív hulladékgyűjtési rendszer, amely eredetileg a háztartásokat célozta, napjainkban bővül az önkormányzati intézmények körével. Így a miskolciak és a térség településein élők már nemcsak otthon élhetnek majd környezettudatosan, hanem munkahelyükön vagy a látogatott önkormányzati intézményekben is.

További információk:

MiReHuKöz Nonprofit Kft., 3518 Miskolc, Erenyő út 1.
Telefon: 46/200-179, Fax: 46/200-177,
e-mail: info@mirehukoz.hu
www.mirehukoz.hu • www.valogatnijo.hu
KEOP 1.1.1/B/10-11-2011-0001

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Ugrás az oldal tetejére