Jelenlegi hely

Miért hazudik a gyerek?

Bizonyára találkoztál már olyan szülővel, aki meglepődve tette fel a kérdést: Miért hazudik ez a gyerek? Amikor ezt kérdezik, akkor ezzel arra célozgatnak, hogy valami baj van a gyerekkel. Van különbség aközött, hogy néha füllent a gyerek vagy ha állandóan hazudozik, de ezek alapja hasonló. - Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.

Nem úgy kezdődött az élete, hogy füllentett. Bármi is történt, arról az igazat mondta – egy darabig. Mikor kezdett füllenteni? Amikor tapasztalta, hogy ha igazat mond, akkor azután általában büntetést kap. Minél többször történik ez vele, annál hamarabb válhat hazudós gyerekké.

Miért hazudik a gyerek?

Nem azért hazudik a gyerek, mert rossz, hanem azért, hogy elkerülje a büntetést.

Ráadásul szomorúan tapasztalja, hogy minél többet hazudik, ez mégis egyre kevésbé „menti meg” őt. Egyre inkább átlátnak rajta. A hazudós gyerek problémájára nem az újabb és újabb büntetés a megoldás, hanem az, hogy lehetőséget kínálunk számára helyrehozni véletlen vagy szándékos ballépéseit.

A helyrehozatal technikája

Ezzel a lépéssorozattal 6 éves gyereknél körülbelül 2 hét alatt, 10 évesnél 1 hónap alatt helyreállítható a gyerek őszintesége. A helyreállítás ezen időszakában különösen mellőzni kell a szülő részéről az ingerült, hibáztató, számonkérő hangnemet. Természetesen nem arról van szó, hogy a gyerek ilyenkor dicséretet érdemelne. Mindössze hamarabb helyreáll nála az igazság vállalásának képessége, ha közben nem vonják meg tőle a szeretetet.

Amikor nyilvánvalóvá válik, hogy a gyerek „rossz fát tett a tűzre”, akkor a lépések a következők:

  • Győződj meg arról, hogy érti-e, mi volt helytelen abban, amit csinált.
  • Kérdezd meg tőle, mivel szeretné helyrehozni.
  • Fogadd el a javaslatát, és várd el tőle, hogy tegye azt.
  • Biztosits számára elegendő időt arra, hogy jóvátegye.
  • Ellenőrizd, hogy megtette, amit ígért.
  • Köszönd meg neki, hogy jóvátette a dolgot.

Az a gyerek, akit nem büntetnek akkor, amikor bevall egy általa elkövetett hibát, az őszinte maradhat vagy újra őszintévé válhat.

Nem született hazudósnak

Az a szülő, aki tisztában van azzal, hogy miért hazudik a gyerek, annak lehetősége van arra, hogy akár az előbbi, akár más módokon helyreállítsa a gyerek őszinteségét. Aki igy tesz, az visszaadja a gyereknek saját jóságába vetett bizalmát. Ezzel több boldogság hoz létre a gyerek, a szülő és a teljes család számára is. Amúgy van még egy oka annak, ha hazudik, de erről majd legközelebb.

Novák Ferenc
pedagógiai viselkedéskutató
gyerekneveles.hu

Kapcsolódó cikkek:

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére