Jelenlegi hely

Célok nélkül nem megy - hatékonyabb időgazdálkodás

Itt az Újév. Ebben az időszakban érdemes számot vetnünk, milyen célokkal vágtunk bele egy évvel ezelőtt a 2018-as évbe. Mit sikerült megvalósítanunk, mi az a feladat, ami átkerül az új évre, s milyen újabb célokat tűzünk ki 2019-re.

Hasznos lehet, ha ezeket az eredményeket illetve új célokat fel is írjunk magunknak. Mindenképpen pozitívan hat önértékelésünkre, önbizalmunkra, ha látjuk, mennyi mindent sikerült megvalósítanunk.

Az el nem ért célokból is profitálhatunk pozitívan, hiszen elgondolkoztatnak minket, hogy min érdemes változtatnunk, miért nem sikerült elérni őket, így nagyobb mértékű önismeretre serkenthetnek minket.

Év közben pedig érdemes néha rátekinteni céljainkra, így motiválva saját magunkat azok elérésében.

 „Az életben nem az jelenti a tragédiát, ha nem éred el a célokat, hanem ha nincsenek céljaid.” (Benjamin Elijah Mays)

Célok nélkül nem megy

A megfelelő célok kitűzése életünk minden területén rendkívül fontos.

Fontos elkülöníteni azonban vágyálmainkat és céljainkat. Ha csak vágyakozunk dolgok után, nem teszünk konkrét lépéseket elérésük érdekében, sokkal kevésbé valószínű, hogy meg fognak valósulni.

Ebben az esetben egy megfelelő cél felállításához segíthet, ha a SMART módszert használjuk. Az elérendő dologgal kapcsolatban öt szempontot gondolunk át, melyek a konkrét lépések megtételére sarkallhatnak minket.

A SMART módszer egy angol mozaikszó: S (smart), M (measurable), A (achievable), R (relevant), T (time bound) szavakból jött létre. Vagyis egy cél felállításánál át kell gondolnunk, hogy:

  • Smart = pontos, konkrét dolog legyen;
  • Measurable = mérhető, tudjuk, hogy mikor értük el valójában;
  • Achievable = elérhető, valós eséllyel megvalósítható legyen;
  • Relevant = számunkra fontos, lényeges cél legyen;
  • Time bound = időhöz kötött legyen, megvalósításához állítsunk fel magunknak egy határidőt.

Ha végül sikerül összeszedni céljainkat, egy következő dilemma merülhet fel bennünk: Melyik cél, feladat megvalósításával érdemes kezdenünk? Az idő strukturálásának kérdése ebben az esetben is nagy nehézséget okozhat számunkra. 

A célok megvalósításával kapcsolatos időgazdálkodás témájában nagy segítséget nyújthat számunkra az Eisenhower mátrix, amely logikus rendszerbe szedi feladatainkat. Célirányosan segít rendszerezni, hogy ne vesszünk el a rengeteg teendőnk között.

Az Eisenhower, volt amerikai elnök nevéhez fűződő könnyen átlátható módszer lényege, hogy két dimenzió mentén külön kell választanunk feladatainkat: mi a sürgős és mi a fontos számunkra.

Teendőnk sürgőssége miatt gyakran nem érzékeljük jól, hogy valójában mekkora súllyal bír az adott feladat. Ezért fordulhat elő velünk az, hogy egész nap jövünk-megyünk, intézkedünk, aztán a nap végén teljesen kimerülve úgy érezzük, nem csináltunk semmi hasznos dolgot sem, mégis elment az egész napunk.

Ilyenkor valószínűleg nem a fontosság elve alapján mérlegelve cselekszünk. Ha át tudjuk gondolni a mátrix alapján akár egy napra, akár hosszabb távra lebontva gondolni teendőinket, képesek leszünk prioritást felállítani feladataink között, hatékonyabban elvégezni azokat.


Eisenhower mátrix

A módszer alapján tehát a fontos és sürgős feladatokat (Q1) azonnal el kell intéznünk, ezek nem tűrnek halasztást. Ilyenek lehetnek a határidős feladatok, különböző krízishelyzetek.

A fontos, de nem sürgős feladatokat (Q2) érdemes megterveznünk, beütemeznünk későbbre. Eisenhower ezeket a munkákat gondolja a legnyugodtabban és leghatékonyabban elvégezhetőknek, a legértékesebb időtöltésnek.

A sürgős, de nem fontos (Q3) teendőket ha lehetséges, érdemes delegálnunk másoknak, illetve csökkenteni őket. A nem fontos és nem sürgős feladatokat (Q4) pedig a mátrix szerint igyekezzünk teljesen száműzni életünkből, mert időrabló tevékenységeknek tekinthetők, ide tartozik például a túl sok tévénézés, az internet cél nélküli böngészése.

Az Eisenhower mátrix segítségével akár egy egész éves tervet is készíthetünk 2019-re.

Ha sikerült összeszednünk és a SMART módszerrel átgondolnunk céljainkat, a fenti mátrix táblázatába beírva tudjuk csoportosítani őket. Nagy mértékben megkönnyítheti ez időbeosztásunkat az újévre vonatkozóan.

Újévi fogadalmak helyett hatékonyabb, ha megfelelő (konkrét, mérhető, elérhető, fontos és időhöz kötött) célokkal és irányultsággal vágunk bele az újévbe. Az általában be nem tartott fogadalmak, vágyálmok helyett valódi cselekvésre ösztönözhet minket, ha egy mátrixba összeszedett, időnket logikusan strukturált célokat tartalmazó táblázat motivál bennünket a mindennapokban.

„Ha nem tudod, hová tartasz, minden út a sehovába visz.” (Henry Kissinger)

Nagyon boldog, célokban és sikerekben gazdag 2019-es évet kívánok Mindenkinek!

Szerző: Teveliné Horváth Melinda
okleveles pszichológus, pedagógus, terápiás kutya felvezető, life coach
https://www.facebook.com/tevelinemelinda/

- KAPOSVÁRIMAMI -

EZ IS ÉRDEKELHET

Nyerj időt az Imamival: jelentkezz ingyenes időgazdálkodási workshopunkra!

Nyerj időt az Imamival: legyen több időd a szeretteidre és magadra!

Ingyenes előadás és workshop a női időgazdálkodásról
Vidi Rita időgazdálkodási szakértővel
Az országban 6 helyszínen!
Bővebben ››

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!
Ugrás az oldal tetejére