Jelenlegi hely

Gondolatok a könyvtárról

Lehet, hogy nem modern dolog, de a mai napig járunk a gyermekkel a helyi könyvtárba. A könyvtárnak ugyanis nem csak az az előnye, hogy gyakorlatilag ingyen juthat az ember könyvekhez, de valami olyan hangulatot áraszt, ami mostanában egyre inkább kiveszőben van.

Sokunk gyermekkorának meghatározó élménye a könyvtár, ami aztán az egyetemi évek alatt szinte szó szerint az ember második otthonává vált. Eszméletlenül hosszú órákat, napokat, vizsgaidőszakban nem egyszer heteket sikerült eltölteni a különböző könyvtárakban, az illatok, zajok, a hangulat pedig örökké belénk ivódott.

A könyvtár lehet kicsi (mondjuk egy kerületi "szabóervin", lehet nagy (az Országos Széchenyi), elegáns és kopottas, modern vagy régies, a lényeg, a miliő majdnem mindenhol ugyanaz. Azt gondolná az ember, hogy a digitális korban a könyvtár lassan elveszíti a jelentőségét, amiben persze lehet némi igazság, ugyanakkor a könyvtár nem csak a könyvek tára, jóval több annál – megpróbáltuk hát összeszedni, miért érdemes a gyermeket rászoktatni.

Rengeteg ingyenes dolog minden korosztály számára

Kezdjük az egyértelművel, és ebben az esetben nem kizárólag a könyvekről van szó, hiszen nagyon sok könyvtár szervez egyéb tevékenységeket, közösségi összejöveteleket, tanfolyamokat, szakköröket. Mindenki előtt nyitott A könyvtár egyik szépsége, hogy gyakorlatilag mindenki megengedheti magának, és mindenkit várnak nemre, bőrszínre, anyagi helyzetre, érdeklődési körre való tekintet nélkül. Egy könyvtárban tényleg mindenki egyenlő.

Közösséget épít

A fentiekből fakad, hogy egy könyvtár nagyszerű hely arra, hogy hozzánk hasonló emberekkel találkozzunk. A kisgyermekes szülők más kisgyermekes szülőkkel, az idősek más idősekkel, és még sorolhatnánk. Ami külön előny, hogy rögtön van közös téma.

A megosztásra tanítja a gyermekeket

Kivenni egy könyvet nem nagy dolog, vigyázni rá már inkább. A könyvtár arra is megtanítja a gyermeket, hogy vigyázni kell a máséra, hogy a könyv érték, ami ráadásul a közösség tulajdona, aminek ő is tagja.

A művészet bajnokai

Az előbb már említettük a különböző szakköröket, kiállításokat – egy-egy könyvtár bőven több, mint kikölcsönözhető könyvek összessége, a művészetekre is okíthatja a gyermeket, nem beszélve arról, hogy jó esetben egy-egy közönségtalálkozón akár írókkal is találkozni lehet. A könyvtárak tehát nagyszerű helyek, és digitális kor ide, digitális kor oda, ha segítünk fenntartani őket (például azzal, hogy beiratkozunk és rendszeresen járunk, nem beszélve arról, hogy megszerettetjük a gyermekünkkel is), akkor lesz létjogosultságuk a jövőben is.

Forrás: csalad.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére