Jelenlegi hely

80 felett is vonzó – Egyre népszerűbb az Országos Kéktúra

82 éves, családdal és egyedül is járható, színe a kék, 2019-ben 404-en teljesítették, hossza 1168 km. Mi az? A legendás hazai túraútvonal, az Országos Kéktúra népszerűsége töretlenül nőtt az elmúlt években.

A Magyar Természetjáró Szövetség közleménye szerint négyszáznégy honfitársunk összesen közel félmillió kilométert gyalogolt Magyarországon, hogy a túramozgalom ikonikus jelvényét átvehesse.

Az Írottkőtől Hollóházáig tartó, 1168 km hosszú Kéktúra útvonal huszonhét szakaszból és százötvenkét bélyegzőhelyből áll. A legismertebb hazai jelvényszerző túra története 1938-ig nyúlik vissza, 1951-től tartják számon a teljesítőket, a Magyar Természetjáró Szövetség 1961 óta koordinálja a túraútvonal működését.

Mi is az az Országos Kéktúra?

Az Országos Kéktúra, gyakran egyszerűen csak Kéktúra Magyarország északi tájain végighaladó, jelenleg az Írott-kőtől Hollóházáig tartó folyamatos, jelzett turistaút. Hossza 2018-ban 1164 km, amely azonban az útvonalmódosítások miatt változhat.

A Kéktúra nemcsak Magyarország, de Európa első hosszútávú turistaútja is. Teljesítése sem időponthoz, sem időtartamhoz nincsen kötve, és nincsen nevezési díja sem. Az útvonalat végigjárva a mozgás mellett megismerhetjük az ország tájait, történelmét, föld- és vízrajzát, állatvilágát és természeti szépségeit.

A legtöbben talán a nagysikerű Másfélmillió lépés Magyarországon című sorozatból ismerték meg a Kéktúrát.

Az Országos Kéktúra (és a hozzá kapcsolódó Gyermek Kéktúra) egyúttal jelvényszerző túramozgalom is, melynek teljesítését a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) teljesítői jelvénnyel ismeri el. Az Országos Kéktúra, a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra alkotja együtt az Országos Kékkört.

Hossz: 1168 km
​Szakaszok: 27 db
​Bélyegzőhelyek: 152 db​
Szintemelkedés: 31.520 m
​Szintcsökkenés: 32.095 m
​Teljesítők száma 6823 fő (2020. 01. 06-ig)

A Gyermekkéktúra

A 6-14 éves korosztály részére meghirdetett túramozgalom során a gyerekeknek nem kell végigjárnia az Országos Kéktúra mind a 1165 km-ét. A teljesítéshez, illetve a jelvény megszerzéséhez elég kilenc tájegységben összesen 300 km-t megtenni.

Amennyiben a Gyermekkéktúra résztvevői egy-egy tájegységen belül legalább 50 km-t megtettek, teljesítményükért elnyerhetik a Gyermekkéktúra tájegységi jelvényeit is. A Gyermekkéktúráról itt olvashattok bővebben.

A világ 25 utazási célpontja között

Az elmúlt hatvan évben 6823-an járták be a teljes Kéktúrát, s ebből négyszáznégyen a tavalyi évben fejezték be. A legutóbbi öt évben trendszerűen nőtt a túrát megkezdők száma, ám ilyen komoly emelkedés a teljes útvonalat teljesítők számában ezidáig nem volt tapasztalható.

Örömteli, hogy az Országos Kéktúra két "testvére", a Rockenbauer Pal Dél-dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra is egyre népszerűbb. 30 és 50 %-os növekedést tapasztaltak az MTSZ szakemberei a teljesítések igazolásakor, 185 és 130 büszke túrázó vehette igazoló jelvényét a tavaly.

A National Geographic magazin a 2020-ra leginkább ajánlott huszonöt utazási célpont közé sorolta az Országos Kéktúrát. A listán olyan látványosságok szerepelnek, mint mint a Kalahári-sivatag, a Maldív-szigetek, Tasmania, a Kamcsatka-félsziget vagy a Grand Canyon Nemzeti Park.

További információ

Forrás: MTI, MTSZ, kektura.hu

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére