Jelenlegi hely

A karácsony nem marad el!

Ha nem is lesz olyan, mint a megszokott, attól még lehet szép és meghitt a karácsonyunk. Az ünnep öröme feltölt, erőt és reményt ad, amire most nagy szükségünk van...

Adventhez közeledve minden évben ilyenkor szoktuk összegyűjteni nektek a családi programokat: merre jár a Mikulás, hol vannak a koripályák, mikor nyit a Mézeskalácsváros, a karácsonyi vásárok és más mókák. A slow karácsony témája is rendszerint előjön, hogy ne rohanjunk, kevesebb legyen az elvárás, az év végi hajtás, nem kell mindennek tökéletesnek lenni, inkább lassítsunk…

Hát most nem rohanunk sehova, zárva vannak a koripályák, a színházak, mozik, kávézók, nincsenek karácsonyi vásárok, elmarad a sulis ünnepség, még az osztálykarácsony is. Ami korábban természetes volt, most hiányzik.

Beszűkültek a lehetőségeink a kikapcsolódásra, a találkozásokra. Az offline közösségi élet a minimálisra csökkent, az emberek az otthonukba húzódtak. Bizonytalanságban és állandó újratervezésben élünk. A kapcsolattartás a virtuális térbe költözött.

Ilyen helyzetben még nem voltunk, új megoldások kellenek. A covid miatt mi még azt sem tudjuk, hogyan szervezzük a családi találkozókat, rokonlátogatásokat. Megyünk a Dédihez? Tudunk-e találkozni az unokatesókkal? Milyen lesz a járványhelyzet karácsonykor? Egészségesek leszünk? Sok a megválaszolatlan kérdés.

Rengeteg dolog elmarad idén, de a karácsony nem marad el! Ha nem is lesz olyan, mint a korábbiak, attól még lehet különleges az ünnepünk. Talán kevesebb a zavaró zaj, jobban átéljük a karácsony egyszerűségét, azt, hogy az ünnep tart meg minket és nem fordítva.

Egyszer ez is egy emlék lesz, ahogy az író fogalmaz:

„A szenteste! Karácsony! Micsoda édes zengésű szavak! Hogy megtelik a szív a rájuk való visszaemlékezésben! Gyermekkoromra gondolok s arra a sok szép karácsonyestre, amit családom körében eltöltöttem, a viaszgyertyák fényére, a kis csilingelő csengőre, a fenyő pompás illatára, boldog, gyermeki örömömre.

De más karácsonyesték emléke sem mosódhatik el emlékeimben, olyanoké, melyekből hiányzott minden vígság, boldogság, de amelyek mégis - mindennek dacára is, megtartották varázslatos szépségüket.” (Karl May)

Megéljük vagy túléljük? 

Ti is úgy érzitek, hogy stresszes időszak lett a legszebb ünnepünkből, amiben a vásárlási láz, a feladatlisták diktálják a tempót? Mi lenne, ha most nem száguldanánk végig az adventen, hiszen a felgyorsult életmód, az állandó elérhetőség, pörgés ellentmond az advent lényegének, ami valójában a várakozásról, csendről, befelé fordulásról szól.

A sietség nem segít az elcsendesedésben, a lélekben való felkészülésben. Tényleg, igazából mit ünneplünk karácsonykor (mi van az ajándékozáson túl)?

„Merjünk karácsonykor mi magunk ajándékká válni!”

Jó dolog kapni, ezt a gyerekek is tudják. Idővel megértjük, hogy még jobb dolog adni. De aki ennél is tovább szeretne fejlődni, rájöhet arra, hogy a legnagyobb öröm ajándékká válni. Ezek az apró gesztusok minket is gazdagítanak.

Adunk néhány tippet – összesen 24-et – a ráhangolódáshoz.

Egyszerű karácsony

Ahelyett, hogy felsorolnánk, hogy miről mondunk le idén, szerintem jobban járunk, ha inkább összegyűjtjük az alternatív lehetőségeket. Vannak kényszermegoldások – hiszen a virtuális tér nem helyettesíti a személyes együttlétet – de némi szervezéssel, kreatív ötletekkel örömtelivé tudjuk tenni az ünnepet. Te mit tervezel?

Elárulom, hogy idén nem sütök beiglit (a pékségből fogom megrendelni), helyi kézművesektől veszek apró meglepetéseket és elkerülöm a plázákat. Minden nap olvasok (igazi könyvből) és kikapcsolom a wifit este 8-kor (jó, legkésőbb 9-kor). Naponta sétálni megyünk, persze este 8-ra hazaérünk.

További tippek:

  • Süssünk együtt mézeskalácsot!
  • Sétáljunk az erdőben, parkban!
  • Ki az a rokon, ismerős, akivel már régen beszéltünk? Hívjuk fel!
  • Csodáljuk meg a kivilágított utcákat, forralt borral a kezünkben!

Nyugodt készülődést és (nem tökéletes, hanem) boldog karácsonyt kívánunk!

Halász Kinga
- Budapestimami –

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére