Jelenlegi hely

A női meddőségi esetek harmadának hátterében az endometriózis áll

A női meddőségi esetek majdnem egyharmadának hátterében az endometriózis nevű, gyakran nagy fájdalommal járó, ismeretlen eredetű betegség áll - mondta el az MTI-nek Fülöp István szülész-nőgyógyász, a Róbert Károly Magánklinika meddőségi centrumának vezetője, az Endomárcius elnevezésű rendezvény szakértője.

Az Endomárciussal csatlakozik Budapest ahhoz a világméretű kezdeményezéshez, amelyet az Egyesült Államokban hirdettek meg. Március 13-án a világ több mint 50 városában vonulnak utcára a résztvevők ezrei világszerte, hogy felhívják az emberek figyelmét a betegségre.

Budapesten aznap délután szakértők, önkéntesek, gyógyult betegek és hírességek várják a Városháza parkba az érdeklődőket és az érintetteket.

Fülöp István szülész-nőgyógyász, a rendezvény szakértője elmondta: az endometriózis leggyakoribb tünete az erős, görcsös kismedencei fájdalom, amely jelentkezhet a menstruáció idején, de a ciklus közepén is. Járhat haspuffadással, jelezheti vizeléskor vagy székeléskor fellépő fájdalom is attól függően, hol telepedtek meg a rendellenesen "elvándorolt" méhnyálkahártya-szigetek. Fontos tünet, hogy sok beteg hiába próbál, nem tud teherbe esni.

A betegek számát világszerte 200 milliónál is magasabbra becsüli a kezdeményezés honlapja, a millionwomenmarch.org. Magyarországon egyes becslések szerint 150-200 ezer nőt érint az endometriózis, pontos számuk nem ismeret, annyit azonban tudni lehet, hogy a meddő nők mintegy 30 százalékánál ez a betegség okozza a problémát - hangsúlyozta az orvos.

A jó és pontos diagnózist nagyban elősegíti az alapos kikérdezés, a kórelőzmények, a tünetek megismerése, majd nőgyógyászati vizsgálat, kismedencei, hüvelyi ultrahang következik, néha kismedencei MRI-re is szükség van - magyarázta a szakértő.

A kezelés lehet gyógyszeres, rendelkezésre állnak úgynevezett paramedicinális terápiák, például a speciális, glutén- és tejcukorszegény étrend, a mozgás, az életmód-változtatás jótékony hatású szokott lenni - mondta el a szakértő.

A kezelési lehetőségek között Fülöp István beszélt a műtétről, amelyet akkor javasolnak, ha a tünetek várhatóan gyógyszeres kezelésre nem fognak megszűnni. Nagyon fontos, hogy a műtét radikális legyen, azaz ilyenkor az endometriózist tökéletesen el kell távolítani a kismedencéből.

Az endometriózis hajlambetegség, egyes országokban krónikusnak tekintik. A szakértő szerint élethosszig tartó ígéretekkel ezért nem állhat a páciens elé a kezelőorvos. A különböző panaszokat lehet kezelni: ha nem esik teherbe, akkor azt, ha fájdalmai vannak, annak kell utánajárni.

A szakorvos elmondta azt is, hogy még a komplett műtét után is visszatérhet a kór. Ilyenkor endometriózis-munkacsoport foglalkozhat a beteggel, benne étrend- és mozgástanácsadó, ha szükséges, pszichológus. Cél, hogy a beteg olyan életmódra térjen át, amely meggátolja vagy megnehezíti az endometriózis újabb kialakulását.

A teherbeesés esélyeit is jelentősen rontja a betegség. A petesejtek minősége endometriózisos környezetben sérül, az ilyen környezeten átjutó spermiumok termékenyítő képessége gyengül, a petevezetők átjárhatósága, funkciója romlik, a kór következtében fellépő kismedencei gyulladás vagy hegesedés lezárhatja őket - emelte ki az orvos.

A műtét ugyan a kóros szövetek radikális kiirtását célozza, de egy elroncsolt petevezetőn sajnos nem tud segíteni. Az endometriózis-mentes páciensnél javulnak a terhesség esélyei, de ez nem feltétlenül a spontán teherbeesést jelenti. Nagyon fontos, hogy annál nagyobbak az esélyek, minél közelebb van a beteg műtéthez, tehát a teherbeesést a műtét után minél hamarabb meg kell próbálni - magyarázta Fülöp István.

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére