Somlainé Kiss Viktória Budapesten él, két kamaszgyerek édesanyja. Gyermekei önállósodásával több szabadideje lett, amit hasznosan szeretne tölteni. Valami olyasmit keresett, amivel másoknak örömet szerez.
A negyvenedik születésnapjára mackókészítő tanfolyamot kapott ajándékba a családjától. Szerette a kézműveskedést, a varrást és a macikat. A Szent István körúti macikészítő műhelyben annyira megtetszett neki a macivarrás, hogy már hazafelé menet bevásárolt a szükséges alapanyagokból.
„Szabadidőmben egész nyáron macikat gyártottam, és közben több intézménynek írtam, mert szerettem volna olyan helyre eljuttatni őket, ahol nemcsak bekerülnek egy dobozba a sok játék közé, hanem tényleg örömet okoznak valakiknek” – mondta Viktória a zuglo.hu című kerületi újságnak.
„A Bethesda Gyermekkórházból kaptam visszajelzést. Kiderült, nekik régóta ez a kabalaállatkájuk. Először húsz, majd egyre több és több saját készítésű figurát vittem a bent fekvő gyerekeknek.
Mindig nagy örömmel fogadták a macikat, amelyek mellé egy kis versikét is írtam arról, milyen “mágikus” erővel bírnak. Én hiszek abban, hogy ha a gyerekek bíznak a kedvencük gyógyító erejében, akkor az lelkileg tényleg megerősíti őket. Volt olyan kis beteg, akit úgy toltak be a műtőbe, hogy közben magához szorította a tőlem kapott figurát. Ez engem is rengeteg pozitív energiával tölt fel.”
„Úgy hiszem, egy pici öröm, amit szerzünk egy embertársunknak, gyógyít. A mosoly sebeket foltoz testen és lelken. Ennyi az egész.”
A puha, selymes szőrű, könnyű macik háromféle színben készülnek: van köztük fehér, világosbarna és sárga. Az orruk barna, a mellüket piros szív, a nyakukat színes masni díszíti. A kis szívre a gyerekek ráírhatják a saját nevüket vagy a maci nevét, amit ők adnak neki. Egy maci megvarrása nagyjából másfél óra, már több százat készített belőle.
Miért csinálja?
Többen kérdezték már tőle, hogy mégis miért áldozza idejét, pénzét, energiáját erre? Nem áll mögötte alapítvány, sem cég, ez nem üzlet. „Nem pénzért adom, sőt, inkább úgy fogalmaznék, pénzért nem adom. Az élet szépsége az öröm, mosoly – ez nem anyagi kérdés. Mosoly, kézfogás, ölelés – ezt szoktam kapni „cserébe” – vallja.
Mert segíteni szeretne azoknak az anyáknak, akik a beteg gyermekük miatt fájdalmat, kétségbeesést vagy tehetetlenséget éreznek. A fő cél, hogy gyógyítson, hogy igazán felvidítsa a beteg gyermekeket. Mert amit kézzel készítünk, az sokkal több szeretetet hordoz, mintha csak pénzt vagy adományt adnánk.
A macikat személyesen szokta odaadni, egy dobozban körbeviszi, amiből mindenki választhat. A gyógyító mackót a gyerekek hazavihetik a kórházból, ez az ő személyes ajándékuk. Örülnek neki, hiszen igazán a szeretettel gyógyul test és lélek.
Halász Kinga
-Budapestimami -
Forrás: zuglo.hu, parokia.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges