Jelenlegi hely

Mielőtt oklevélhalmozó leszel érdemes elgondolkodni a pályaválasztáson

Mi leszel ha nagy leszel?  Okosváros-menedzser, virtuális valóság tervező vagy robottechnikus? Pályaválasztási dilemmák tiniszemmel.

Legtöbbünk sem 14, sem pedig 18 évesen nem tudja egyértelműen megmondani, hogy melyik az a szakma, amelyben akár az élete végéig is jól érezné magát.

A pályaválasztás napjainkban pedig különösen nehéz, hiszen a technológiai fejlődés a jövőben könnyen haszontalan porfogóvá degradálhatja sokak diplomáját, oklevelét. Őrült vágtával rohan a világ, és már egyértelmű jelei vannak, hogy például a buszvezetők vagy a kamionsofőrök nem fognak a fizetési listák élvonalában elhelyezkedni sokáig.

Nemrégiben olvastam egy cikket, amelyben arról írtak, hogy a fogtechnikusi szakma rövid időn belül megszűnhet, mivel a tudomány már nem áll olyan messze tőle, hogy őssejtjeinkből újra megteremtsék az elvesztett fogainkat, amit utána szépen beültetek majd a régi helyére. Több étteremben már most robotok szolgálják fel a rendelésünket, így borítékolható a felszolgálókra való igény csökkenése is.

Mindeközben persze új szakmák születnek, olyan nevekkel, hogy okosváros-menedzser, virtuális valóság tervező, vagy robottechnikus. Ha körbe nézünk a világban akkor teljesen nyilvánvaló, hogy a robotizáció és a mesterséges intelligencia előretörése korábban elképzelhetetlen változásokat hoz majd számtalan iparágban, nem is beszélve a rohamosan fejlődő űrkutatásról és űrturizmustól ahol már magáncégek is részt követelnek maguknak.

Mindezek alapján kijelenthető, hogy a mostani fiatalok életében a változás lesz az állandó, és egyetlen oktatási intézmény papírja sem lesz már önmagában elegendő.

A jövő nemzedéke a pályaválasztásával maximum irányt szabhat jövőjének mivel sok esetben az egyetemen tanulható anyagok, már az elsajátítás pillanatában is elavultnak számítanak majd.

Talán pont a költők, az írók vagy a pszichológusok lesznek a nyertesei a változásnak, hiszen az érzelmeket, művészetet, a kreativitást vagy az empátiát nem lehet programozni – mondják egybehangzóan a jövőkutatók.

Nem érdemes tehát hagyni magunkat sodródni az árral, a kérdéskört alaposan átgondolva és az egyéni kompetenciák figyelembevételével kell orientálódni, lehetőleg egy olyan irányba ahol az önmegvalósítás is megvalósítható.

Forrás: kidsnews.hu

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Ugrás az oldal tetejére