Jelenlegi hely

Mi leszek, ha nagy leszek? Felkészülés az egyetemi évekre

A most induló cikksorozatban gyermeked egyetemi éveivel kapcsolatos kérdéseket, problémákat fogjuk átbeszélni.

Talán nem is gondolnád, de a felkészülése az egyetemi évekre már nagyon korán elkezdődhet. Ez egyáltalán nem biztos, hogy egybeesik azzal, amikor gyermeked végleg eldönti, pontosan mi is szeretne lenni, mivel szeretne foglalkozni felnőtt korában.

A sikeres felvételihez ugyanis nem csak arra van szüksége, hogy magukra a tantárgyakra és az emelt szintű érettségire alaposan felkészüljön. Sok-sok más dolog is beleszámít az eredményes felvételibe, illetve a későbbi egyetemi sikerekbe.

Hogyan csinálják mások?

Nézzük meg akár az angolszász területek vezető egyetemeinek kiválasztási metodikáját! Még ha ti nem is feltétlen a külföldi elit egyetemekre készültök, akkor is sok tanulság levonahtó abból a módból, ahogy ezek az iskolák kiválasztják dikjaikat. Az egyik legfőbb tanulság az, hogy nemcsak a tanulmányi eredmény számít! A jelentkező diákok ugyanis sok esetben alig különböznek egymástól tanulmányi eredményeik alapján. Ami alapján mégis kiválasztják a leendő elsősöket, az valami ezen túlmutató eredmény: 

  • sporteredmények, 
  • közösségi munka, vagy 
  • valami olyan tudás vagy készség, amivel az illető emelheti a majdani évfolyama színességét, színvonalát. 

Természetesen itthon, Magyarországon is látható ezen területek fontossága: plusz felvételi pontot érnek különböző versenyeredmények, vagy éppen a nyelvvizsga. Az a jó ezekben, hogy ezeket a plusz készségeket, tudást attól függetlenül el lehet sajátítani, azaz tud rá készülni a gyerek, hogy konkrétan eldöntötte volna már, merre is szeretne továbbtanulni.

Komplex felkészülés

A későbbi egyetemi sikerek egyik alapja tehát az azt megelőző felkészülés. A sikeres egyetemválasztás és beiskolázás sok paramétertől függ: a sikerhez a diákoknak szükségük van oktatási, szociális és kulturális (emberi) erőforrásokra, és sokrétű információra. Az előbbi információk alapján az egyetemi felkészülését érdemes már jóelőre gondolatban kettéválasztani:

  • az egyik maga a szükséges lexikális tudás elsajátítása, 
  • a másik pedig az egyéb szükséges készségek és tudás megszerzése. 

Nekünk szülőknek, tanároknak meg kell adnunk a szükséges információkat, lehetőségeket a középiskolai tanulmányokat folytató diákok számára. Ha belegondolunk, ez nehéz feladat. Hiszen nem elég biztosítanunk, hogy el tudják sajátítani a szükséges tananyagot, vagy hogy nyelvet tudjanak tanulni, sportoljanak, képezzék magukat sok területen. Ezzel egy időben fenn is kell tartaniuk a motivációjukat azzal kapcsolatban, hogy legyen is kedvük készülni ezekre az évekre. És ebben fokozott szerepe van a szülőknek, tanároknak együttvéve. Ez türelmet és munkát igényel az egész család részéről. Nem könnyű egy kamasz gyermeket bölcsességgel terelgetni a mindennapok során a felnőtt lét felé.

A felvételin túl...

Ha kicsit továbbgondoljuk a dolgot, az az igazság, hogy nemcsak a felvételire kell felkészítened gyermekedet a középiskolai évei alatt, hanem egyben arra is, mi vár majd rá az egyetemi évek során. Hiszen a sikeres felvételi csak az első lépés a hosszú úton. Ami utána jön, az sem egyszerű...

A számodra mindig is gyerek, ám valójában egy fiatal felnőtt embernek sok-sok mindennel meg kell küzedie. Az egyedüllét, a megnövekedett tananyagok mennyisége, a – látszólag – személytelenebb környezett, a hektikus életvitel, fokozódó stressz, mind-mind ilyen tényező. És persze rengeteg kísértés is éri majd ezen évek során: a folyamatos bulizási lehetőségek, jól fizető állásajánlatok, magánéleti kérdések. Márpedig ezek könnyen megnehezíthetik az egyetemi éveket...

Szerző: Dr. Lipták-Váradi Julianna, egyetemi oktató, okleveles építőmérnök
www.egyetemievek.hu

Hivatkozott szakirodalom:
- Walter R. Allen és kutatótársai Who goes to college? című kutatása
- Gen és Kelly Tanabe Get Into Any College: Secrets of Harvard Students című könyve

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére