Jelenlegi hely

Miskolc értékei: Színháztörténeti és színészmúzeum

A miskolci értéktárba felvett színháztörténeti és színészmúzeum ötlete Gyarmathy Ferenc miskolci színművésztől származik, aki a budapesti Gobbi Hilda által alapított múzeum mintájára, a vidéki színészetnek kívánt ezzel emléket állítani.

Bővebben: megnyitás után

 

 

A múzeum Gyarmathy Ferenc és az általa alapított Színész Emlékház Egyesület munkájának eredményeként 1996. október 22-én nyithatta meg kapuit a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum színháztörténeti gyűjteményeként. A múzeum épülete az első, 1823. augusztus 24-én megnyitott miskolci színház helyén áll.

A Trianon utáni magyarországi színjátszás első épülete az 1843-as nagy miskolci tűzvészben leégett. A város polgárai, a város, és a megye az újjáépítés költségeinek egy részét közadakozásból finanszírozta. Az új színházat a régi melletti telken építették fel, és 1857-ben adták át. A színészmúzeumnak szánt épületet az 1991–1996 között zajló rekonstrukció során felújították. A múzeumépületet 1996-ban adták át, a bejárati kapualj lett a múzeum előcsarnoka, a kiállítás az emeleten található, mintegy 260 négyzetméteren. A földszinten a jegypénztáron és irodán kívül kiszolgáló egységek helyezkednek el.

 

A múzeum bolthajtásos bejárata alatt a színház jelentős egyéniségeinek márványból faragott szobrai láthatók, és még a vándorszínészetre emlékező ekhós szekeret is kiállítottak. Ilyen szekéren érkezett 1818-ban Miskolcra Benke József társulata, köztük Déryné Széppataki Róza, aki ezt írta ekkor naplójába: „…ez víg város, itt jó lesz nekünk…”. A kiállítás már az emeletre vezető lépcső oldalfalain elkezdődik. Az első teremben a második kőszínház megnyitásával kapcsolatos dokumentumok láthatók, de Telepi György, Egressy Gábor, Laborfalvi Róza és a Latabár-dinasztia emlékeit is meg lehet tekinteni.

 

A második teremben a 20. század jelentős színházi alakjaival kapcsolatos anyagokat helyeztek el (Sebestyén Géza és Mihály, a két direktor, Mezei Mária, Kiss Manyi, Sulyok Mária, Bilicsi Tivadar, Komlós Juci, Bessenyei Ferenc). A következő részben az 1945 utáni történések és színészek (Fehér Tibor, Máthé Éva, Latinovits Zoltán, Kazimir Károly, Szirtes Ádám és mások) anyagai, relikviái láthatók, díszlettervek és jelmezek mellett. A kiállítás végén az 1990-es években megvalósult színházi rekonstrukcióról adnak számot. A múzeum rendszeresen tart – általában valamely fontos eseményhez fűződő – időszaki kiállításokat is.

Somorjai Lehel/minap.hu

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére