A gyerekvállalás öröméhez vállalás és választás kell, de a beteljesedéshez nem a tiltás, hanem a vonzás, nem a kényszer, hanem a biztonság az egyik alapvető igény. Kimondva, ösztönösen vagy tudatosan a társadalmi, a külső és a belső biztonság. 3
A Magyarországon születő gyermekek 30%-a nagycsaládba születik, miközben a nagycsaládok aránya az összes családhoz képest csupán 3%. Sokkal többet vállal magára az a család, aki több gyermeket vállal, de az anyagi és fizikai terhek mellett van valami, ami teljes mértékben kárpótolja őket.
Pető Tamás és Petőné Arany Orsolya hét gyermeket nevelnek. Blanka 13 éves, Anna 11 éves, Borka 10 éves, Zsombor 8 éves, Mór 5 éves, Zselyke 3 éves és Dalma 1,5 éves. Amikor a beszélgetést elkezdtük a konyhában, még csak Mór volt velünk aztán szép lassan felébredtek a kisebbek és hazajöttek az iskolából a nagyobbak. Megtelt élettel, nyüzsgéssel a ház, volt jövés-menés, kérdések és házi feladatok, nevetgélés és sütizés. Otthon éreztem magam.
Mit jelent számodra a család, az anyaság?
Nekem a család jó közösséget jelent, gyökérnek kell lennie, ami lelki tápanyaggal lát el és erős. Fontos, hogy mindenki szereti egymást benne, attól működik jól. Belefektethetsz fizikai munkát, rakhatsz bele akármennyi pénzt, szeretet nélkül nem megy. A szülővé válás tanulás, az élet leckéje és ha sok gyerek van, akkor lehetőséged van jól megtanulni. Amikor egy nő anyává válik, kilépteti magát a saját bűvköréből, az önös világából. Megtanultam átértékelni a dolgokat, sok minden lényegtelenné vált, míg mások hangsúlyt kaptak.
A kezdetektől egyértelmű volt, hogy nagycsaládot szeretnétek?
Sok gyereket terveztünk, de nem szám szerint, az menet közben alakult. Én nagyon gyakorlatias vagyok, azonnali megoldásokat várok, a férjemnek másfajta a hozzáállása. Az ő nyugalma és támogatása mindig sokat segített nekem. Én adom a lendületet, ő a türelmet. Otthonról hoztuk a családszeretetet, az összetartást, a segítőkészséget és a hitet.
Hogyan telik egy napod?
Rugalmasan alakítom a napjaimat, de van egy napi rutin, ami mindig megvan. Ha közbejön valami, mint ez a beszélgetés is, akkor módosul a menetrend. Délután minden nap együtt tanulok a gyerekekkel. Van, akivel azért, mert akkor nyugszik meg, ha kikérdezem, van, akivel azért, mert attól én nyugszom meg ha kikérdeztem és van aki szeret velem együtt lenni tanulás közben.
Van segítséged?
A nagyszülők mind a két oldalról sokat segítenek, amiért nagyon hálás vagyok. Anélkül nem is menne. Nálunk ez természetes. A szomszéd utcában laknak a nagymamáék, a gyerekek minden nap meglátogatják őket, átszivárognak hozzájuk. Megváltozott a világ, ma sokan egyedül akarnak megküzdeni mindennel, maximalisták, pedig a segítség szükséges.
Vannak előítéletek a nagycsaláddal szemben?
Két véglet van, az egyik azt mondja: „Te nem dolgozol? Mit csinálsz egész nap otthon?” Ezen mosolyogni szoktam. Nem véletlen, hogy három gyerektől nevezik a családot nagycsaládnak, hiszen az minőségi váltás, a házimunka terén is, és az anyának csak két keze van. A másik: ”Csodállak, hogy bírod?” na, ez előtt a kérdés előtt értetlenül állok. Az ember erős, az életre lett teremtve. A nagycsaládos lét csupán látványnak, kívülről nézve nehéz. Persze vannak nehézségek, de hol nincsenek? Fizikailag és anyagilag is nagyon nehéz, de lelkileg sokszorosan kárpótolja az embert a gyerekek jelenléte. A kulcs, hogy tudjunk mindig szerények maradni. Ma a világ rengeteg ingere elvonja a figyelmet arról, ami tényleg fontos. Nekem a lélek a fontos és a szeretet. Ha a gyerekeimnek bármi baja van, akár éjjel is, már nem vagyok fáradt. Megérkeztem, utolértek azok a dolgok, amik bennem voltak.
A legnagyobb család is az első gyerek születésével kezdődik.
Kopp Mária professzor asszony hívta életre 6 évvel ezelőtt a Népesedési Kerekasztalt, azzal a céllal, hogy a különböző szektorokból érkező szakemberek gondolkozzanak el azon, hogyan lehetne olyan kedvező feltételeket teremteni, ahol a kívánt és tervezett gyermekek megszülethetnek. Megkérdeztek fiatalokat a családalapítással kapcsolatos terveikről, ahol kiderült, hogy a többség két, három gyermeket tervez. A valóság azonban azt mutatja, hogy a második gyermek már nem születik meg. Miért torpannak meg a családok az első gyermek után? Melyek azok a területek, ahol segíteni lehetne nekik? Tették fel a kérdést a szakemberek. A lehetséges válaszok közül három területet emelek ki, melyek javításával, támogatásával szerintük inspirálni lehetne a fiatalokat.
Felvetették, hogy az egyetemeken, a kollégiumokban ki kellene alakítani olyan részeket, ahol fiatal családok tudnak berendezkedni. Ne legyen hátrány az, ha időben megszületik az első gyermek.
Jobban kellene támogatni a fiatal családok első lakáshoz jutását, hiszen a külső biztonság is hozzájárul a döntéshez.
Gyakori érv a második gyermek ellen az első rossz szülésélmény. Ha az anya nem elszenvedője, hanem tudatos, boldog átélője lehetne az első szülésének, háborítatlan és támogatott szülésélménye lehetne.
3 Dávid Bea: Családok a magyar társadalomban
Folytatjuk..
Szerző: Kraiss Ildikó – öt gyermek édesanyja, az Otthon Segítünk Alapítvány ceglédi szervezője
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges