Zoltánt, kisfia mellett, négylábú társa is segíti a közlekedésben. A Fecske névre hallgató labrador egy hónapja került hozzá. Most még mindketten csak tanulják a közös munkát.
– Nem is gondoltam, hogy ennyire más a fehérbotos, kutyás közlekedés – mondja. – Sokkal gyorsabban, dinamikusabban, biztonságosabban lehet közlekedni, sokkal több információt kapunk a látóktól, mert imádják a szolgálatot teljesítő kutyákat, és nagyon sok rokonszenv és barátság árad az ember felé.
Hazánkban mintegy 80 ezer látássérült ember él, közülük mindössze 137-nek van négylábú segítője. Erre hívják fel a figyelmet a vakvezető kutyák világnapján, április 27-én.
A baráthegyi vakvezető iskolában 10 év alatt 50 kutya tett sikeres vizsgát. Ebben a kiképzőknek és az önkénteseknek is nagy szerepük van. Lékáné Viszokai Katalin, kutyakiképző ismerteti, nagyszerű, hogy nemcsak Miskolcon vannak kiképzőik, hanem az ország más részein is, így országszerte tudnak segíteni a klienseiknek és a látássérülteknek.
Munkájuk azért is egyedülálló, mert egy látássérültet sem utasítanak el. Addig képzik a kutyát és gazdáját, míg alkalmasak nem lesznek a közös munkára. Az alapítvány célja, hogy minél több rászoruló élhessen függetlenebb, önállóbb és biztonságosabb életet ezekkel a kutyákkal az oldalán.
Kóródi Tímea/minap.hu
Fotó: Mocsári László
|