A magára hagyott Gerzsonka és a villamos-megállónál született Rikárdó történetét sokan ismerik Miskolcon. Esetük nyilvánosságra kerülése után égtek a telefonvonalak a hivatalban, annyian szerették volna örökbe fogadni a nehéz sorsú gyerekeket.
Rikárdót nemrégiben a villamossíneknél jött a világra. Családi körülményei nem rendezettek, ezért egy csecsemőotthonba került. Történetét megismerve sokan telefonáltak a Gyámhivatalhoz, hogy örökbe fogadnák az újszülöttet. Ez azonban nem egyszerű. A leendő szülőknek komoly alkalmassági vizsgákon kell átesniük ahhoz, hogy gyermeket fogadhassanak örökbe. Az ezt igazoló határozat kiadásától számítva átlagosan 2-2,5 év a várakozási idő.
Évente mintegy 70 szülő kapja meg a szükséges papírokat. Vannak azonban olyan esetek is, amikor a gyermek nem adható örökbe, mert a szülő, bár nem látogatja rendszeresen, mégsem mond le róla. Sáfrányé Vörösvári Ildikó, a megyei kormányhivatal Miskolci Járási Hivatal Gyámügyi Osztály osztályvezetője ismertette: ha a szülő nem látogatja és telefonon nem érdeklődik utána, akkor viszont a hatóság egy örökbe fogadhatóvá nyilvánítási eljárást folytat le.
– Ha a hatóság úgy látja, hogy ez a gyerek érdeke, és a szülő nem akarja már őt, akkor megvan a lehetősége az örökbe fogadásnak, s annak, hogy a gyermek boldogan, családban, megfelelő körülmények között nőjön fel – mondta.
Legtöbb esetben titkos örökbefogadásról van szó. Ilyenkor a vérszerinti szülő nem tudhatja, hogy kikhez és hová került a gyermeke. Az örökbefogadás egyébként felbontható, ám erre csak nagyon ritkán kerül sor.
Kereki Gergely / minap.hu