Megkapják az eredeti tetőket a bástyák. Az utolsó csonka tornyot is visszaépítik a nyugati palotaszárnnyal együtt. A kormány 33 milliárd forintot szán a 2016-ban induló Nemzeti Várprogramra. Ebből 1,5 milliárd juthat Miskolcnak.
Tavaly augusztusban adták át az újjáépített Diósgyőri várat. A felső várudvar rendbetételére, a lovagterem, a várkápolna és az egyik csonka bástya visszaépítésére 1,2 milliárd forintot költött a város. Pár nappal ezelőtt a Lovagi Tornák Tere is elkészült, így összesen csaknem 3 milliárd forintos fejlesztés valósult meg Nagy Lajos király egykori birtokán.
– Ennek a várpalotának a nyugati szárnyát már nem tudtuk megépíteni az elmúlt időszakban – mondta Rostás László főépítész. – Ez romokban maradt, mint a negyedik torony, aminek a visszaépítése szükséges.
Most ezeket is megépítenék. A bástyákra pedig már jövőre visszakerülne az eredeti cseréptető. Utána a külső várfalat, a kazamatákat, a várteraszokat és a királynői illatos kertet építenék vissza. A várárkot pedig feltöltenék vízzel, ahol majd csónakázni is lehet. A tervek már elkészültek. Ezeket korabeli dokumentumok, régészeti leletek alapján állították össze. A Diósgyőri vár 14. századi pompájának megfelelően.
– Itt nem arról szól a történet, hogy mi itt csak visszaépítünk falakat, ráadásul megfelelő történelmi hitelességgel – mondta a város főépítésze –, hanem arról is szól, hogy itt egy olyan élményt nyújtsunk az ide látogatóknak, akik egyszer a történelmet élő falak között és élő körülmények között megtapasztalhatják.
A kormány 33 milliárd forintot szán a Nemzeti Várprogramra. Egy-egy műemlék felújítására, fejlesztésére minimum 50 millió forintra lehet pályázni, de a támogatás mértéke elérheti a másfél milliárd forintot is.
– A magyar kormány arról döntött, hogy a vár további fejlesztését is támogatja, másfél milliárd forinttal – mondta L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára.
A diósgyőri vár újjáépítésének következő részére ennyi pénzt ad a kormány a Nemzeti Várprogramban, de a Modern Városok programból is jut pénz a további fejlesztésekre.
– Úgy gondolom, hogy azzal, amivel Miskolcnak is majd lehetősége adatik – mondta Pfliegler Péter alpolgármester –, a Területi Operatív Fejlesztési programból egy 4-4,2 milliárd forint lehet az, amelyet a belső vár fejlesztésére, például az épületeknek tetővel történő lezárására és a külső vár fejlesztésére fordíthatunk.
Miskolc TV