Jelenlegi hely

Az Otthon Segítünk Alapítvány országos találkozóján jártunk

A Miskolci Otthon Segítünk Alapítvány önkéntesei is részt vettek a találkozón.

Ismét eltelt egy év, a tavalyi nagyszerű ünnepi összejövetel mintha csak tegnap lett volna. Nagy örömmel készültem az idei találkozóra, ahol fantasztikus volt a hangulat. Úgy érzem, együtt rezeg a csapat, hiszen mindenki egy célért dolgozik.

Sajnálom, hogy a vonat később ért Budapestre, így lemaradtunk a köszöntésről, pedig nagyszerű volt a tavalyi is Herczeg Anita köszöntötte az Otthon Segítünk Alapítvány jelenlévő tagjait, szívből szóló szavai méltók voltak a nagy figyelemre.

Lehőcz Mónika igazgató is köszöntötte a jelen lévőket, majd a jól végzett munka elismeréseképpen Herczeg Anita átadta az okleveleket, mellyel a 100, 200, 400, 900, 1200 és 1400 órányi önkéntes munkát ismerték el. A miskolci csapatból is 4 önkéntes vehette át az okleveleket. Szintén itt kapták meg az újak is az elismerő oklevelet.

Nagy érdeklődés kísérte Szél Dávid pszichológust, aki az Apapara blog írója, s itt nemcsak pszichológusi, hanem apaszerepben is megjelent. Gyakorlatban is megismerte a gyes örömeit, szépségeit, nehézségeit, hiszen elmondása alapján második gyermekével 9 hónapos korától másfél éves koráig volt otthon.

Előadása nagyon színvonalas volt, számokkal is alátámasztotta, hogy a 2002-ben végzett felmérés eredménye után 2013-ban gyesen lévő apák száma megkétszereződött. „Dobler hazatér” c. trilógia harmadik részéből is idézett. Ez a könyv abszurd humor, a vége, a főszereplő visszatér családjához. A főszereplő gondolata - „úgy gondolom, nagyobb az esélyem arra, hogy családom visszafogad egyedül és pőrén”.

A férfiak és nők jogairól és kötelezettségeiről beszélt, majd az apaszerepről, melyet MESTERSÉG-nek nevezett, melyre bizony készülni kell! Az előadáson résztvevőknek feltette a kérdést, hogy mikor kezdődik az apaszerep? Sokféle válasz született. Majd levetített egy kétperces filmet. Összegezve kimondta, hogy az apaszerephez jókora önismeret és ALÁZAT kell, de az a jó, ha az apa és anya együtt, közösen végzik a dolgokat.

A második előadás is igen érdekesnek mutatkozott. Giczi Johanna szociológus, az ELTE tanára, gyakorló kétgyermekes édesanya előadásának címe: A láthatatlan családi munka volt, mely szorosan kapcsolódott az előző előadáshoz. Már a háztartás meghatározása is nehéz, meg a láthatatlan szó is valamilyen rejtett dolgot jelent, hiszen ami láthatatlan, nem kerül napvilágra.

A háztartási munka értékét valamikor az 1930-as években mérték fel először, amikor a válás után asszonyok ügyvédet kértek fel, hogy tegyék lehetővé, mérjék a házi munka láthatatlan értékét. Többféle megközelítés történt. Nekem a karrier szempontú megközelítés volt érdekes, hiszen a KSH egy éven át figyelte és próbálta meg láthatóvá tenni a láthatatlan munkát. A mértékdilemma és értékdilemma keresi, hol a határ pl. a hobbi és a munka között. Szintén a KSH 10 évenként időmérleget készíttet, melyben azt mérik, hogy a nap 24 órájában mit végeznek, majd ezt a feljegyzést, naplót „forintosították”. A háztartással töltött idő a nyolcvanas évektől csökken, 2010-ben egy nő átlagosan 110 percet tölt a háztartási munkával, míg a férfi 70 percet. Meglepő, hogy a férfiak kétszer annyi időt töltenek a főzéssel, mint a korábbi években. Itt az előadó grafikonokat mutatott be a napi ritmusról, a kettős teherről, a ritmuseltolódásról.

Igen érdekes, hogy a ritmuseltolódásnál az egyedülállóak egy órával később indítják a napot, míg a párban élő nőket a gondoskodás befolyásolja, az ő napjuk egy órával korábban kezdődik.

Az éves időfelhasználást tekintve a férfiak 3280 millió óra/év, míg a nők 7480 millió óra/évet töltenek házi munkával. Nem elhanyagolható az önkéntes munka, hiszen 5 millió óra/év az önkéntes munkával töltött idő. Nehéz, de lehet a fentieket forintosítani. A háztartással töltött idő ára 5836 milliárd forint, mely ha kifizetésre kerülne, a GDP 25%-a lenne. Fantasztikus! Az önkéntesek munkája egy évben 14 milliárd forintot ér.

Vörösmarty Gondolatok a könyvtárban c. versének utolsó sora – parafrázisa volt a befejező gondolat: „…ez jó mulatság „női” munka volt”.

Nem kisebb figyelemmel kísértük Forgó Györgyné – Erzsi – előadását, aki a szociális ellátásról szólt. Napra kész friss anyagot kaptunk írásos formában tőle. Ő a minisztériumban dogozott, igen közelről ismeri a napi problémákat, példákkal támasztotta alá mondanivalóját.

Az ebédszünet után kis csoportokban beszélgetések történtek, majd ezt követően a csoportvezetők megtartották az összegző előadást. Remek hangulatban, a szokásos nótázással ért véget a budapesti találkozó.

Az ebédszünet után kis csoportokban beszélgetések történtek, majd ezt követően a csoportvezetők megtartották az összegző előadást. Remek hangulatban, a szokásos nótázással ért véget a budapesti találkozó.

 

Budapest, 2017. május 20.

Tóthné Gyulai Mária önkénntes

                                                                     

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Válogatott segítség a nehéz napokra – válassz könyvet pszichológusi ajánlással

Válogatott segítség a nehéz napokra – válassz könyvet pszichológusi ajánlással

Egyre többen keresnek kapaszkodót a hétköznapi stressz, a bizonytalanság, a szülői kihívások vagy akár a belső feszültségek feldolgozásához – legyen az egy jó könyv, egy segítő társasjáték, ilyenkor jól jön egy megbízható forrás, ahol valódi szakértelemmel válogatták össze az ajánlatokat. Mostantól ilyen hely a Mindwell Pszichológiai Webshop is.
Fagyi napja: idén se hagyd ki!

Fagyi napja: idén se hagyd ki!

Az Élmény és Szakértelem Alapítvány idén is május 8-án rendezi meg a Magyar Fagylalt Napját. A csatlakozott cukrászdák és fagylaltozók 50%-os akció keretében várják a fagyi szerelmeseit. A kedvezményes fagyiár legalább 4 különböző fagylaltízre és az ezekből vásárolt összes gombócra vonatkozik.
Maxoljuk ki a kávézást!

Maxoljuk ki a kávézást!

Gratulálunk mindenkinek, aki sikeresen teljesítette a nagy húsvéti kihívást: takarítás, sütés-főzés, dekorálás, ajándékvásárlás, bájolgás a rokonokkal. És arra gondoltunk, a tipikus háziasszonynak most pont úgy hiányzik valami jó kis háztartási hack, mint egy nekifutásból hátbavágás. Így a héten arra adunk tippeket, hogyan találhatunk több élvezetet a hétköznapok legegyszerűbb élvezetében: a kávézásban. Mert kávézni jó, pláne, ha valaki szereti.
A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

Nálatok sem csúszik le a kötelező olvasmány, mint kerék az olajos lejtőn? Nem véletlen! Megváltozott a gyerekeink agya a miénkhez képest: nem is egy területen és nem is keveset. Csak az elvárások nem változtak. 
Ugrás az oldal tetejére